Totális fordulat Németországban, Scholz hátat fordított Ukrajnának?
Olaf Scholz német kancellár megakadályozta egy Ukrajna számára szánt, további 3 milliárd eurós fegyversegély-csomagra vonatkozó javaslat elfogadását.
Tovább növekszik a konzervatívok támogatottsága, a német mainstream egyre kétségbeesetten keresi a megoldást.
Fenyegetőnek minősítették a demokráciára Németországban az AfD párt szászországi szervezetét – ez az első lépés a teljes betiltás felé – írta a foreignpolicy.
Nem férhet kétség a párt szélsőjobboldali irányultságához”
– jelentette ki Dirk-Martin Christian, a szászországi Állami Alkotmányvédelmi Hivatal elnöke.
Noha Németország alkotmányos hatalmat gyakorol a kemény szélsőjobb (és radikális baloldali) erők megfékezésére, a bizalmatlanság tárgyát marginális neonáci pártok és egyesületek képezték, amelyeknek esélyük sem volt arra, hogy eljussanak a hatalomba – akár önkormányzati szinten vagy koalíciós kormányokban. Az AfD viszont egy másik történet.
A közvélemény-kutatások szerint az AfD a mai napig a legerősebb párt Kelet-Németországban: a bevándorlóellenes érzelmek erőteljes hullámát meglovagolva rekorderedményeket ért el a nyugat-németországi tartományi választásokon, és arra készül, hogy jövőre a legtöbb szavazatot szerezze meg az ország keleti felében.
A politikai osztály által követett stratégiák eddig nem érték el a kívánt hatást, az AfD virágzik. Hosszú története van a szélsőséges pártok és egyesületek betiltásának Európában, nem utolsósorban Németországban. 2022 közepe óta Németország és Franciaország is letartóztatta a terrortámadások tervezésében részt vevő szélsőjobboldali szélsőséges szervezetek tagjait.
Geert Wilders szélsőjobboldali Szabadságpártjának novemberi hollandiai győzelmét követően Európa-szerte hasonló gondolkodású pártok, köztük az AfD, várhatóan minden eddiginél jobban teljesítenek majd a júniusi európai parlamenti választásokon, amely esemény baljós következményekkel járna az Európai Unióra.
Fotó: Jens Schlueter/AFP